Spolupráce s neziskovými organizacemi

20. 2. 2017 -

Jak jistě víte, máme za sebou další úspěšný ročník reprezentačního plesu naší fakulty, který jsme tentokrát tematicky sladili v antickém stylu. Bylo to božské, bylo to krásné a na všechny se těšíme zase příště.

Letos jsme se rozhodli v rámci plesu podpořit několik neziskových organizací. Věnujte prosím pár minut článku o jejich činnosti.

Jedná se o nadační fond Emil, který podporuje handicapované děti a mladé lidi ve sportovních aktivitách.

Další neziskovou organizací, která s nám navázala spolupráci, je nadační fond Krtek, kde pomáhají dětem s onkologickou léčbou.

A poslední je charitativní organizace Debra, z. ú. Tato organizace byla v ČR založena v roce 2004 a je součástí mezinárodního uskupení Debra International. Organizace Debra na celém světě podporují lidi se vzácným puchýřnatým onemocněním Epidemolysis bullosa congenita (EB), které se v České republice přezdívá nemoc motýlích křídel. Posláním DEBRA ČR, z.ú. je zvyšovat kvalitu života lidí trpících nemocí motýlích křídel a jejich rodinám. Snažíme se zapojovat lidi s EB do plnohodnotného života.

Nadační fond EMIL

Emil je malý ptáček, který vypadl z teplého hnízda a zlomil si křídlo. Bál se, že přijde o svou největší radost - létání. Jeho vnitřní síla a touha po svobodě byly ale tak veliké, že se nikdy nevzdal, naučil se létat s jedním křídlem a dnes to učí ostatní malé ptáčky. Emil je statečný, vytrvalý, je velký vzor a hrdina. Emil je kamarád, který má svou náruč otevřenou pro všechny děti, které ji potřebují.

Na několik otázek o Emilovi nám odpověděla viceprezidentka organizačního výboru Emil Open, což je sportovní den pro handicapované děti a mladé lidi. 7. – 11. 6. 2017  se bude konat již šestý ročník Evropských her handicapované mládeže Emil Open. A vy můžete být u toho. V této neziskové organizaci totiž nabízí možnost stát se dobrovolníkem i možnost vykonat svoji bakalářskou praxi. Více o Emil Open se dočtete na http://emilopen.cz/ .

1. Představte prosím krátce vaši organizaci.

Nadační fond Emil je nezisková organizace podporující děti a mladé lidi se zdravotním postižením v jejich sportovních aktivitách. Původní projekt Emil Českého paralympijského výboru z roku 2003 byl v roce 2009 oficiálně prohlášen nadačním fondem. Našim základním posláním je prostřednictvím sportu pomáhat mladým handicapovaným sportovcům v rámci celé České republiky překonávat vlastní bariéry, nacházet nové přátele a znovu objevovat vlastní smysl života. Do dnešního dne jsme podpořili přes osm tisíc individuálních sportovců i sportovních klubů.

2. Proč jste se rozhodla pracovat v neziskovém sektoru?

Prostřednictvím Nadačního fondu Emil mohu v praxi propojit, uplatnit, a hlavně rozvinout poznatky z vysokoškolského studia anglického jazyka a speciální pedagogiky. Dále mohu blíže poznat mechanismy fungování a zajišťování chodu neziskové organizace a to, v čem se práce liší od ostatních sektorů. A plním si také vlastní sen – poznávat co nejvíce nových lidí.

3. Co Vám tato práce přináší?

Jsem životní optimista, ráda předávám úsměv dál, ráda pomáhám. I když to zní jako fráze, tato práce mi přináší radost – radost z rozzářených očí těch, kterým osud „nadělil“ spoustu životních překážek. Svoji práci mám opravdu spíše jako koníček.

4. Jaké jsou plány Vaší organizace do budoucna? Kam byste chtěli dospět?

Celých 13 let se kromě již zmíněné podpory snažíme ještě o jednu podle nás velmi důležitou věc. Rádi bychom ze společnosti odstranili nebo alespoň dál snižovali pomyslnou zeď, která bohužel stále stojí mezi komunitou osob s handicapem a těmi ostatními – zdravými. Obě skupiny lidí se mohou vzájemně obohacovat, doplňovat, posouvat dál. Je velká škoda tohoto potenciálu nevyužít a stranit se. Proto neustále vymýšlíme nové zajímavé projekty, které obě skupiny více propojí.

Nadační fond KRTEK

Výkonná ředitelka Nadačního fondu dětské onkologie Krtek Irena Korvasová Čánská nám odpověděla na několik otázek spojených s její činností v neziskovém sektoru.

1. Představte prosím krátce vaši organizaci.

Jsme nadační fond zřízený při Klinice dětské onkologie Fakultní nemocnice v Brně, a to v roce 1999. Takže máme za sebou docela dlouhou historii činnosti, která spočívá zejména v pomoci dětem léčeným na této klinice a jejich rodinám a v materiální podpoře samotné kliniky dětské onkologie. Více o našich aktivitách najdete na www.krtek-nf.cz a na FB profilu Nadační fond Krtek.

2. Proč jste se rozhodla pracovat v neziskovém sektoru?

V neziskovém sektoru pracuji třetí rok, do té doby jsem 23 let pracovala jako státní úředník. Mou motivací byla změna a také, zajisté očekávatelná, chuť pomáhat tam, kde prostředky z veřejných zdrojů nepostačují. Profesí jsem právník.

3. Jaké jsou plány Vaší organizace do budoucna? Kam byste chtěli dospět?

Do budoucna bychom rádi udrželi široký rozsah naší činnosti.