Rozhovor s Jardou Zavadilem - bývalým předsedou AU FRRMS

27. 10. 2016 -

Letošním a loňským prvákům jméno Jarda Zavadil nejspíše nic neříká, starším ročníkům však určitě ano. Přečtěte si o tom, jaké to bylo vést Akademickou unii FRRMS, co přináší aktivní studentský život a jak se má Jarda dnes, dva roky po státnicích na navazujcím magisterském studiu na FRRMS.


 Vizitka

  • Absolvent Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií v letech 2010-2015
  • Zakladatel současné formy Akademické unie FRRMS a její předseda v letech 2013-2015
  • Člen univerzitního senátu MENDELU v letech 2012-2015
  • Člen fakultního senátu FRRMS 2014-2016
  • Zakladatel populární facebookové stránky FRRMS info, pokec
  • Autor diplomové práce s titulem: Image a identita Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity v Brně

 

Jak ses dostal k AU a co tě vedlo k tomu založit studentský spolek?

Než jsem šel na FRRMS, tak jsem studoval 2 roky na PEFce. Na FRRMS jsem pak byl ostřílený student, znal jsem IS, měl informace k předmětům a na facebooku se tyto informace dobře šířily. Aby se distribuovaly více lidem, bylo třeba založit skupinu na facebooku, a tak jsem založil FRRMS info, pokec. Další lidé postupně začali své zkušenosti sdílet a vznikla nádherná spolupráce mezi studenty. Byl to dobrý komunikační kanál. Čím víc lidí tam bylo, tak mě a pár blízkých kamarádů napadlo, že bychom mohli zorganizovat nějakou akci - naše první půlení. S žádným spolkem jsem se nedomlouval, jen jsem přes ten komunikační kanál (FRRMS info, pokec) sdílel událost a přišla spousta lidí.

Další semestr se to zopakovalo, ale s přáteli jsme přidali Halloweenskou párty v S-Klubu, kam přišlo asi 200 lidí. A to byly ty momenty, kdy jsem si říkal, že by se pro studenty dalo dělat víc než jen párty, třeba i prvákům nějak pomoct. A tak se začala rodit představa o Rookies aneb studenti studentům. Dnes již tradičně budoucím prvákům ukazujeme ty nejdůležitější části univerzity a fakulty, informační systém a účastníci se stmelují navzájem jako kolektiv, přičemž si užijí spoustu zábavy.

Než se vůbec první Rookies zorganizovalo, chtěl jsem založit nějaký spolek, neziskovku, která bude zastřešovat organizování takových akcí. Na studijním oddělení mi řekli, že nějaká Unie už existuje a vede ji od roku 2010 Ing. Tamáš. Byl zrovna měsíc červen a já jsem vypomáhal u přijímacích zkoušek. V učebně, ve které jsem hlídal já, hlídal i Ing. Tamáš. Tak jsem mu vyložil svou vizi a ho to nadchlo. První Rookies se zorganizovalo pod hlavičkou staré Unie. V roce 2012 se uskutečnilo další půlení, poslední, co bylo na Favále, a taky další Halloweenská party. V letním semestru bylo další půlení a začalo se chystat Rookies, ale Ing. Tamáš už to nechtěl mít pod sebou, tak mi nabídl, že mi AU přenechá. To byla hozená rukavice, kterou bylo třeba zvednout. Začali jsme nabírat studenty FRRMS, kteří byli šikovní a chtěli s námi spolupracovat. O rok později proběhla další vlna náboru, kde byli přijati současní členové AU. Takže takhle vznikla AU, kterou známe dnes.

 

 

Co ti tahle zkušenost dala, využíváš to teď v běžném životě?

Myslím, že každý kdo dělá něco navíc, tak získává zkušenosti, které se mu někdy v budoucnu budou hodit. Dostal jsem se do kontaktu se zajímavými a někdy i vysoce postavenými lidmi. Zpočátku jsem byl sólista. Pro mě byl velký úkol ty činnosti, kterých přibývalo, delegovat na ostatní, tak aby i ostatní projevili svůj talent a svoji kreativitu. Potřeboval jsem pochopit, že to mohou udělat lépe než já. Bylo třeba uvědomit si, že to není one man show, ale je to kolektivní týmová práce a že více lidí odvede více dobré práce. Takže za tuto cennou životní zkušenost vděčím AU.

 

Jaké máš teď postavení v AU?

Z funkce předsedy jsem odstoupil v říjnu 2015. V průběhu mého posledního půlroku jsem si Elišku (pozn. red. Eliška Matyášová, momentální předsedkyně AU) vyhlídnul jako nástupkyni. Postupně jsem svou funkci přenášel na ni. Ačkoli nejspíš to nebylo tak postupné, jak bych chtěl, a Eliška byla spíš plavec. Vím, že to pro ni byla tvrdá zkouška, ale vrhla se do toho po hlavě, a s úspěchem.

Teď spíš plním úlohu poradního orgánu a užívám si toho jaké AU je. Je krásné vidět něco, co jsem pomáhal vybudovat, jak žije svým životem a sklízí úspěch na všech frontách.

 

Byl jsi členem Akademického senátu - fakultního i univerzitního. Proč jsou důležité?

Začnu tou menší buňkou: fakultní senát je orgánem, který rozhoduje o různých věcech na fakultě. Třeba děkan, když chce prosadit něco nového, tak to přednese na senátu a ten se k tomu vyjadřuje a buď se to schválí nebo ne. Ve fakultním senátu jsou studenti a akademičtí pracovníci, kteří se dobře znají, to prostředí je poměrně přátelské a atmosféra je uvolněná. Většinou se tam probírají věci jako rozpočet fakulty, ekonomická stránka fakulty, kauzy, případně nějaké studentské stížnosti, ale to spíš minimálně.

Naproti tomu ten univerzitní senát je větší: je tam více lidí, protože jsou tam zástupci všech fakult. Prostředí je svázanější, lidi se mezi sebou až tak dobře neznají a je to daleko více formální. Rektor předkládá senátu návrhy pro rozvoj univerzity, senát se k tomu vyjadřuje, řeší se ekonomická stránka univerzity jako celku. Senátoři by měli hájit zájmy nejen své fakulty, ale především univerzity jako celku. Ten univerzitní senát je zajímavější z politického hlediska. Já osobně si myslím, že daleko platnější jsem byl ve fakultním senátu. Univerzitní senát mi dal spíše politické zkušenostní body. Například pro mě nejzajímavější byla volba rektora, a jestli to bude nebo nebude mít vliv na naši fakultu.

 

 

Čím se teď zabýváš?

V posledním ročníku na FRRMS jsem začal studovat na navazujícím studiu na VUT v Brně studijní program Soudní inženýrství a obor rizikové inženýrství. Pokračoval jsem na VUT i po skončení na FRRMS, i přes to, že jsem měl práci na plný úvazek v Regionální poradenské agentuře. Studium na VUT jsem dokončil a záhy našel i nové uplatnění na trhu práce. Momentálně pracuji v Mikulově ve firmě Gebauer & Griller Kabeltechnik, což je výrobní společnost vyrábějící kabely pro automobilový průmysl. Zde zastávám funkci manažera personálního plánování výroby a podílím se na řízení dalších projektů.

 

Máš nějaký vzkaz pro studenty?

Já bych studentům vzkázal, aby byli aktivní, a když nechtějí být aktivní, tak aby alespoň využívali program, který pro ně chystá AU. Protože pak budou na té škole šťastnější, budou se cítit, že jsou součástí nějaké větší rodiny, a díky tomu se jim bude ve škole lépe dýchat. No a pokud je nějaká možnost, jak dokončit školu příjemněji, tak je to tahle. Mějte se rádi navzájem a pomáhejte si, budete šťastnější vy i vaše okolí.

 

Komentáře


 

Chcete spolupracovat s AU FRRMS?

Můžete se zapojit jako:

 

Kalendář akcí

<< <  Duben 2024  > >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930